Mimar Sinan Yapıları Fotoğraf Sergisi

1-24 Nisan 2009 tarihlerinde Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nda gerçekleştirilen, Aras Neftçi’nin fotoğraflarından oluşan “Mimar Sinan Yapıları” sergisi, 2021 yılında, Mimar Sinan’ı Anma Etkinlikleri kapsamında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından çevrimiçi erişime açıldı.

Mimar Sinan Yapıları Sergisi, Aras Neftçi objektifinden çekilen fotoğrafların yanısıra, Afife Batur editörlüğünde ve Cansu Yapıcı koordinatörlüğünde hazırlanan İstanbul Mimarlık Rehberi’nden alınan bilgilere de yer veriyor. Mimar Sinan Yapıları Sergisi’nde yapılara ilişkin bilgilere fotoğrafların üzerinde yer alan yapı isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aras Neftçi Hakkında:

Doç. Dr. Aras Neftçi, 1962 yılında Kerkük’te doğdu, 1987 yılında İ. T. Ü. Mimarlık Fakültesinden mezun oldu, 2002 de İ. T. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını tamamladı. Başlıca akademik çalışma alanları, Mimarlık Tarihi alanında özellikle Osmanlı mimarisi alanında yazıları bulunmaktadır, Mimari Fotoğraf üzerine eğitim faaliyetleri ve bir çok kitap, dergi ve makalede fotoğrafları yayınlanmıştır, Osmanlı Türkçesi ve Arapça mimari metinler üzerine makale, yayın ve alan çalışması bulunmaktadır.

Halen İ. T. Ü. Mimarlık Fakültesi’nde akademisyen olarak görevine devam etmektedir.